wtorek, 25 czerwca 2013

JAK PRZYGOTOWAĆ BEFSZTYK

Dobry befsztyk jest soczysty, miękki i elastyczny. Usmażenie go wymaga dokładnego czasu. Befsztyki robi się błyskawicznie, co nie oznacza, że łatwo. Najsmaczniejszy jest befsztyk z polędwicy wołowej. Można również przyrządzić danie z rostbefu, ale mięso musi być młodziutkie.
Mięso myje się i kroi na kawałki grubości 4-5 cm. Płaty nie mogą być zbyt cienkie, bo usmażone będą mało soczyste. Befsztyków nie rozbija się i nie panieruje. Do smażenia najlepsze są patelnie ciężkie i żeliwne, o dnie idealnie równym. Radzę nie używać patelni teflonowych, bo nie osiągnie się na nich wymaganej temperatury smażenia.
Mając przygotowane porcje mięsa, stawiamy patelnie na dużym ogniu i przez 20-30 sekund silnie ją nagrzewamy. Teraz wlewamy 2-3 łyżki oleju i gdy jest on dostatecznie gorący, wkładamy kawałki mięsa. Smażymy po minucie z obu stron, zmniejszamy gaz i ponownie smażymy po minucie z każdej strony. jeszcze bardziej zmniejszamy gaz, dokładamy łyżeczkę masła i dosmażamy - po minucie z każdej strony. Zdejmujemy patelnię z gazu, befsztyki przyprawiamy solą i pieprzem, przykrywamy np. folia aluminiową - aby smaki się "przegryzły". Po dwóch minutach patelnię ponownie stawiamy na gazie i smażymy befsztyki po pół minuty z każdej strony. Tak przygotowane podajemy natychmiast.
  1. Befsztyk niebieski (blue) - to befsztyk dla prawdziwych smakoszy. Kawałki mięsa smaży sie najwyżej dwie minuty, befsztyk ma więc chrupiącą skórkę, ale wewnątrz jest surowy.
  2. Befsztyk czerwony (krwawy) - ma brązową skórkę, wewnątrz jest różowy, ale w samym środku jeszcze surowy i krwisty. Aby otrzymać taki befsztyk, należy kawałki mięsa smażyć po dwie minuty z każdej strony.
  3. Befsztyk różowy (medium) - ma brązową skórkę i różowe wnętrze. Smaży się go osiem minut (po 4 z każdej strony).
  4. Befsztyk biencuit, czyli dobrze wysmażony. Kawałki smaży się po pięć minut z każdej strony. Taki befsztyk bywa twardy, ale też ma swoich zwolenników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz