wtorek, 5 marca 2013

SMAŻENIE NA OLEJACH

Najlepiej smażyć potrawy na oleju rzepakowym, oliwie z oliwek oraz mieszaninach olejów roślinnych. Oleje: słonecznikowy, kukurydziany i sojowy zaleca się głównie do spożycia na zimno: do sałatek, surówek i sosów majonezowych. Czas smażenia powinien być krótki, a tłuszcz używany jednorazowo (to znaczy wylewany po przygotowaniu posiłku). W zasadzie wszystkie oleje roślinne nadają się do krótkotrwałego, jednorazowego smażenia w warunkach domowych, a także do duszenia (ogrzewanie potraw z dodatkiem wody, pod przykryciem, do temperatury ok. 100 st. C).
Do frytowania przeznaczone są specjalne, częściowo utrwardzone tłuszcze oraz olej palmowy.
W temperaturze chłodniczej niektóre oleje i oliwy (np. oliwa z oliwek, olej arachidowy) mogą mętnieć i krzepnąć. Do smażenia nie stosuje się raczej olejów tłoczonych na zimno, gdyż ulegają one niekorzystnym zmianom nawet w czasie krótkotrwałego smażenia.
Oleje roślinne powinno się przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, aby jak najdłużej zachowały swoje cenne właściwości. Niewłaściwie przechowywane łatwo ulegają jełczeniu. Termin przydatności do spożycia wynosi zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz