wtorek, 26 marca 2013

HERBATA

Herbatę należy przechowywać w szczelnych naczyniach, bez dostępu powietrza. Mogą to być pojemniki szklane lub porcelanowe. Naczyń blaszanych można używać tylko wtedy, gdy herbatę zapakujemy dodatkowo w papier. Susz herbaciany zapakowany w papierową torebkę najlepiej od razu włożyć do szczelnego pojemnika ze szkła, ceramiki lub metalu. Nie będzie chłonął obcych zapachów, wilgoci i nie straci własnego aromatu.
Właściwa ilość herbaty to jedna łyżeczka na jedną szklankę. Jeśli parzymy herbatę granulowaną, wystarczy płaska łyżeczka, jeżeli herbatę liściastą - to należy wsypać czubatą łyżeczkę. Czajniczek, w którym będziemy przyrządzać napar, powinien być ceramiczny lub szklany. Musi być suchy i dobrze ogrzany, najlepiej z przykrywką.
Herbatę należy zalać natychmiast po zagotowaniu się wody. Wodę z kranu warto filtrować lub używać niskowęglanowej niegazowanej wody mineralnej. Herbatę zieloną i białą zalewamy wodą o temperaturze 80-90 st. C. Zieloną parzymy 3-5 minut, białą do 8 minut. Żółta i mate wymagają wody jeszcze chłodniejszej, o temperaturze 70-80 st. C. Optymalny czas parzenia wynosi kolejno: 3-5 minut i 10-15 minut. Lapacho gotujemy na wolnym ogniu 5-15 minut. Pozostałe herbaty zalewamy wrzątkiem i parzymy kilka minut. Tę samą porcję zielonej herbaty można zaparzać kilkakrotnie. Również fusy białej herbaty znawcy proponują zalewać ponownie.
Filiżanka do herbaty powinna być wykonana z jak najcieńszej porcelany. Oprócz filiżanek mogą być zwykłe szklanki, wykonane z cienkiego szkła.
Zanim zaczniemy delektować się filiżanką herbaty, powinniśmy odczekać około 5 minut. W ciągu pierwszych dwóch minut do roztworu dostaje się teina, a w czasie następnych dwóch minut wydzielają się garbniki, które wiążą teinę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz