Powraca moda związana z tradycją wyrobu nalewek. Szklane naczynie wypełnione domowym alkoholem coraz częściej pojawia się na naszych stołach. Nie ma jednej recepty na stworzenie dobrej mieszanki owoców i alkoholu. Jednak zawsze trzeba używać spirytusu 60-70 procentowego, rozcieńczonego przegotowaną i wystudzoną wodą. Gdy przygotowujesz nalewkę z owoców, wpierw wydryluj je i rozgnieć na miazgę. Alkohol musi przykryć je w całości.
Oto kilka porad dotyczących wyrobu nalewek:
- Do produkcji nalewek nie używamy owoców niedojrzałych, zepsutych, nadgniłych, starych ziół, zwietrzałych korzeni. Nalewka nabierze wtedy niedobrego smaku.
- Owoce pestkowe przeznaczone do nalewki trzeba wydrylować (tylko kilka zostawiamy w calości), gdyż wydzielający się z pestek kwas pruski jest niezdrowy i zagłusza smak owoców.
- Aby nalewka uzyskała ładny, nasycony kolor i intensywny aromat, powinniśmy zalewać owoce słabym alkoholem, np. wódką zamiast spirytusem.
- Nalewki wymagają filtrowania, gdyż na dnie naczyń, w których je nastawiamy, wytrąca się osad. Najlepiej cedzić je wprost do butelek - przez bibułę filtracyjną lub watę ułożoną w lejku.
- Nalewki i likiery owocowe oraz korzenno-ziołowe są tym lepsze, im dłużej leżakują. Naprawdę wyborne stają się po 3-4 latach dojrzewania.
- Butelki (byle nie plastikowe) ze zlaną i przefiltrowaną nalewką powinny być szczelnie zakorkowane i przechowywane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, aby wyrób nie stracił koloru.
- Po przygotowaniu nalewek czy likierów i zlaniu ich do butelek należy zaznaczyć rok produkcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz